Blog
Jak wybrać ośrodek kolonijny nad morzem?
Wybór odpowiedniego ośrodka kolonijnego nad morzem nie jest prostym zadaniem, ponieważ uzależniony jest od wielu czynników. Dokonuje go organizator wypoczynku w porozumieniu z kierownikiem kolonii i nierzadko – rodzicami. Pamiętajmy, że obowiązkiem organizatora kolonii jest zawarcie umowy na zakwaterowanie z właścicielem wybranego obiektu. Ośrodek musi spełniać wszystkie wymagane normy bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej oraz zapewniać odpowiednie warunki higieniczno-sanitarne.
Lokalizacja i infrastruktura
Jedną z podstawowych kwestii przy wyborze odpowiedniej bazy noclegowej jest jej lokalizacja. Jest to szczególnie ważne w przypadku organizowania kolonii nad morzem, ponieważ większość pobytu spędza się na plaży i nie powinna być ona zbyt bardzo oddalona od miejsca zakwaterowania. Droga na plażę musi przebiegać w miejscu wyznaczonym oraz oddalonym od ruchliwych tras samochodowych. Idealny ośrodek kolonijny nad morzem zlokalizowany jest blisko kąpieliska. Powinien znajdować się na ogrodzonym i monitorowanym terenie – na tyle dużym, by móc organizować na nim zajęcia sportowo-rekreacyjne dla uczestników wycieczki. Obiekt powinien posiadać ilość pomieszczeń dostosowaną do liczebności uczestników. Trzeba zwrócić uwagę, czy infrastruktura ośrodka odpowiada potrzebom grupy – czy posiada on wielofunkcyjne boiska, świetlice (z odpowiednim wyposażeniem audio-wizualnym), miejsce na grilla lub ognisko, place zabaw oraz sale do zajęć dydaktycznych. Ośrodek musi również świadczyć usługi gastronomiczne i serwować minimum trzy posiłki dziennie, a także dysponować odpowiednio dużą stołówką, aby wszyscy uczestnicy mogli spożywać posiłki jednocześnie. W pomieszczeniach sanitarnych powinien się znajdować minimum jeden natrysk na 15 osób.
Bezpieczeństwo
Ośrodek kolonijny nad morzem, jeżeli posiada dostęp do prywatnej plaży lub własny basen, musi zapewniać opiekę ratownika. Ważne, aby na jego terenie można było również skorzystać z opieki pielęgniarskiej, ponieważ zapewnienie całodobowej opieki medycznej w miejscu wypoczynku jest obowiązkiem organizatora i warunkiem odbycia się kolonii. Warto sprawdzić, czy obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych (jeżeli takie znajdują się wśród uczestników kolonii) oraz poprosić o aktualną opinię Państwowej Straży Pożarnej, potwierdzającą spełnienie wymagań przeciwpożarowych. Powierzchnia sypialni nie powinna być mniejsza niż 2,5m2 na osobę oraz odpowiednio wyposażona. Meble oraz wyposażenie pokoi sypialnych i wspólnych powinny być estetyczne, niezniszczone i sprawne technicznie. Nawierzchnie boisk i sprzęt sportowy powinny być utrzymane w dobrym stanie, sprawne, czyste i stabilne oraz opatrzone tablicą informacyjną z zasadami ich bezpiecznego użytkowania.